...
31 Listopad 2020

Hlavní dovody proč kastrovat nejen kočky, ale i kocoury

Důvodů proč kastrovat kočky s volným přístupem ven nebo toulavé kočky je mnoho.
Nekastrovaní kocouři se chovají agresivně, vnikají do kolonií s přítomností mrouskajících koček a svádějí o ně boje. V šarvátkách příjdou mnozí ke kousnutím nebo škrábancům. Velice snadno se tak šíří choroby a nekastrovaní kocouři jsou největšími přenašeči většiny kočičích chorob.
Toulavé kočky jsou opakovanými porody vyčerpány, rodí většinou 2x až 3x do roka a mívají v průměru 4-6 koťat, z nichž většinou 2-3 nepřežijí. Časté jsou i porodní komplikace např. zaseknutí kotěte v porodních cestách, kdy kočka bez pomoci nemá šanci na přežití a následkem je jak úhyn matky, tak narozených nebo nenarozených koťat.

Koťata po narození trpí především záněty očí, velice často v důsledku toho přichází nejprve o zrak, pak o život. Špatné hygienické pomínky a absence očkování a odčervení mají za následek průjmy, horečnatá onemocnění, pomalé chřadnutí organismu a úhyn. Bohužel smrt koťat bývá většinou velice dlouhá a bolestivá.

Díky nekvalitní stravě mají bezprizorní kočky často záněty dásní a ztrácí většinu zubů do 2 let svého života. Běžná délka života toulavých koček je kolem 3-4 let, ohrožuje je jak doprava, tak zejména choroby a paraziti.

Pomozte nám zastavit toto stále se opakující utrpení a pokud své kočky a kocoury pouštíte ven, tak je prosím kastrujte.

blog title
20 Listopad 2020

Věta, která nás přivádí k šílenství "Kočka by měla mít alespoň jednou za život koťata"
!!! PROSÍM NE !!!

Pokud nechcete mít do dvou let doma dvacet koček, tak to ani nezkoušejte! Uvědomte si, že ty "koťata" tedy dle Vašeho pravidla budou muset mít také minimálně jednou koťata atd.atd.

Útulky jsou každou sezónu přeplněné. Problém je v tom, že útulky nemají dostatečné oddělené prostory, kde by mohly tyto neočkovaná koťata, která bývají většinou oslabená, umístit. Pokud útulek neumístí nová koťata do absolutně izolovaného prostoru a i pracovníci, kteří se o ně starají musí dodržovat přísná hygienická opatření, aby nedošlo k přenosu virových onemocnění, tak má kotě velice malou šanci na přežití v takových podmínkách. Vysoká koncentrace koček bohužel znamená i vysokou pravděpodobnost přenosu smrtelného virového onemocnění od již bezpříznakového nosiče na oslabená koťata. Testy na zjištění těchto virových nákaz nejsou dostatečně spolehlivé a u odchycených volně žijících koček nikdy nemůžete mít absolutní jistotu, že i zdravě vypadající jedinec není přenašečem. Koťata jsou často skolena panleukopénií a jinými smrtelnými chorobami.

Pokud máte potřebu mít další kočky, tak mě můžete kontaktovat a já Vám mile ráda vysvětlím, proč je nesmysl hrát si na množitele a "seženu" Vám a osobně dovezu koťátko přesně dle Vašeho přání, pokud máte potřebu Váš "chov" zvětšit.

Nehrajte si prosím na množitele, nemyslete si, že Vaše krásná koťátka bez problémů udáte a pevně věřím, že Vaším množitelským záměrem není neudaná koťata vyhodit na ulici nebo zabít!

Zřejmě si neuvědomujete, že takto "Vámi vyrobené" kotě připraví o domov jiné kotě, které ten domov potřebuje daleko více, než to Vaše, které už domov u Vás má.